Jak wybrać termos na podróż lub wypoczynek?

Wybierając się na biwak, każdy z nas ma pod ręką kilka rzeczy, które na pewno się przydadzą. Termos nie jest najważniejszą rzeczą na tej liście, ale wiele osób zawsze zabiera go ze sobą. Pozwala na orzeźwienie się kawą lub herbatą podczas wędrówek w chłodniejszych porach roku. Nie każdy jednak wie, jak wybrać termos i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Przecież opcja na wędrówkę różni się zasadniczo od termosu domowego.

Jaką obudowę termosu turystycznego wybrać: metalową plastikową czy szklaną

Termosy ze szklanymi obudowami mają wiele zalet: nie zbiera się w nich osad na ściankach, są doskonale zmywalne i długo utrzymują temperaturę wody. Wszystkie te zalety niweluje jednak jedna poważna wada – szkło jest kruche i szybko pęka, dlatego termosy ze szklanymi obudowani nie są najlepszym rozwiązaniem na piesze wędrówki.

W tym przypadku należy wybierać modele z żelazną obudową. Jeśli nie wiesz, co dać w prezencie mężczyźnie, który uwielbia wędrówki, kup mu termos z izolacją termiczną z aerożelu. 

Termosy z izolacją termiczną z aerożelu mogą utrzymywać ciepło przez ponad 24 godziny, a przy tym są lekkie i wygodne. Dzięki temu podróż jest bardziej komfortowa, co jest szczególnie ważne w przypadku wędrówek późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Istnieją również obudowy plastikowe, ale nie utrzymują one dobrze ciepła, więc nie są najlepszym rozwiązaniem na biwak.

Jaki powinien być nowoczesny termos turystyczny?

Zanim wybierzesz śpiwór lub termos turystyczny, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru. Przede wszystkim należy określić cel wędrówki, liczbę osób, które będą pić z termosu. Pomoże to w określeniu objętości. Podczas pieszych wędrówek nie można zaopatrzyć się w duży termos o pojemności 2-3 litrów, w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie model o pojemności 0,5-0,75-1 litra.

Czas, w którym napój pozostaje gorący, zależy zarówno od jakości termosu, jak i jego wielkości – większe modele dłużej utrzymują ciepło. Można kupić większy termos na płyny, ale wariant na żywność powinien być zaprojektowany tak, aby użytkownik otwierał go i spożywał na raz. 

Zobacz również: