Wszystko co trzeba wiedzieć o kuchennym moździerzu

Choć moździerz kuchenny uważany jest za jeden z podstawowych dodatków do kuchni, to jednak wiele osób dość mało o nim wie. Nie tylko skąpa jest wiedza z zakresu przydatności takiego dodatku, lecz również mało kto potrafi konkretnie powiedzieć, jak wybrać moździerz kuchenny, aby sprawdzał się możliwie jak najlepiej.

Czym jest moździerz kuchenny?

Moździerz to specjalna misa, która posiada określony kształt, specjalnie przygotowany do tego, aby dołączony do zestawu tłoczek mógł sprawnie i efektywnie rozgniatać umieszczone w niej produkty. Dzięki temu uzyskuje się np. bardzo świeże i aromatyczne przyprawy, które nadawać będą potrawom znacznie lepszego smaku. Oczywiście moździerz posiada bardzo wszechstronne zastosowanie i może być używany do mielenia, rozgniatania, czy też również ucierania i tłuczenia.

Jak się powinno wybierać moździerz kuchenny?

Podstawową sprawą podczas wybierania takiego dodatku, jest określenie jego wielkości. Najczęściej polecanym modelem do zwykłej domowej kuchni jest moździerz dość mały, który będzie wygodny w używaniu, lecz przede wszystkim w przechowywaniu.

Innego typu bardzo ważnym parametrem jest natomiast to, z jakiego ma być on wykonany materiału. Konkretny materiał produkcyjny powoduje, że moździerz będzie lekki lub ciężki, a także mocny i trwały, bądź też delikatny i podatny na uszkodzenia.

Jaki konkretnie materiał można polecić? Jeśli ktoś może wydać na moździerz nieco większą kwotę, to bez wątpienia polecanym modele będzie wersja marmurowa. Prezentuje się ona rewelacyjnie, a co więcej, jest bardzo ciężka, więc misa będzie stabilnie stała na blacie podczas jej używania. Innego typu równie ciekawym rozwiązaniem jest moździerz ceramiczny. Jest on znacznie tańszy niż marmurowy, a nadal ładny, a także mocny. Jego cechą jest natomiast to, że jest o wiele lżejszy niż wersja marmurowa, co dla wielu osób może być wadą, lecz również ogromną zaletą. Warto więc przed zakupem ocenić oba modele jeszcze w sklepie, zanim się na któryś zdecyduje i go kupi.

Zobacz również: