Moda na modułowe komory chłodnicze gastronomiczne?

chłodnicza komora

Modułowe komory chłodnicze gastronomiczne są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego lokalu gastronomicznego. Nowoczesny sprzęt AGD nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli chodzi o profesjonalne komory chłodnicze gastronomiczne, to niesłychanie istotną rolą jest szczelność obudowy. Jeżeli chodzi o mechanizm zamków, to powinny być one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalną szczelność połączeń pomiędzy poszczególnymi modułami. Jeżeli szczelność pozostawiać będzie wiele do życzenia, to korzystanie z komory chłodniczej będzie bardzo kosztowne w eksploatacji. Nie można doprowadzić do tego, aby chłodne powietrze wydostawało się na zewnątrz.

Jakie drzwi wybrać?

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ogromną rolę w komorach chłodniczych odgrywają również same drzwi. Zadbać należy o to, aby drzwi były bardzo szczelne i bezpieczne w użytkowaniu. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są drzwi szklane, dzięki którym można obejrzeć przechowywane produkty. Największym zainteresowaniem cieszą się bezpieczne zamki, które umożliwiają otwieranie komory chłodzenia od środka nawet wtedy, gdy drzwi przez przypadek zamknie się na klucz. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć niebezpiecznych wypadków spowodowanych przypadkowym zamknięciem pracownika w chłodni. Warto wspomnieć również o tym, że wielu producentów oferuje nie tylko gastronomiczne, ale również domowe komory chłodnicze, które wbrew pozorom, mogą pochwalić się bardzo dobrymi parametrami.

Zobacz również: