Czym jest krokosz barwierski?

Krokosz barwierski to roślina, która pochodzi z rodziny Asteraceae. Za kraje pochodzenia uznaje się Indie oraz pastwa Bliskiego Wschodu. To ciepłolubna roślina, która wymaga dużej przepuszczalności i zasobności w pierwiastki. Okazuje się, że może dorastać nawet do 130 cm. Inne nazwy to fałszywy szafran lub szafran. Czym cechuje się krokosz barwierski? W jakim celu jest wykorzystywany?

Fałszywy szafran

Warto podkreślić, że roślina jest bardzo ceniona w irańskiej kulturze. Przez wiele lat krokosz był traktowany jako produkt o drogocennych właściwościach. Przypisywano mu wiele działań i zastosowań, lecz niektóre z nich wymagają dokładnej weryfikacji. Badacze wskazują, że płatki krokosza barwierskiego posiadają liczne pigmenty o wielu intensywnościach. To pozwala wykorzystywać roślinę w celach tekstylnych i kulinarnych. Znaczenie krokosza nieco zmalało wtedy, gdy pojawiły się syntetyczne barwniki. 

Olej z krokosza barwierskiego

W dzisiejszych czasach roślina jest uprawiana w celu pozyskiwania z niej nasion. Co ciekawe, mają one zastosowanie w medycynie, gdyż posiadają wielonasycone kwasy tłuszczowe, kwas stearynowy i jednonienasycony kwas oleinowy. Olej jest tłoczony na zimno, a jego działanie wiąże się z dobroczynnym wpływem na poziom cholesterolu w organizmie. 

Krokoszowy olej jest stosowany z powodzeniem w kosmetyce. łagodzi zmiany zapalne na trądzikowej cerze, nawilża skórę i wspomaga regenerację naskórka. Krokosz barwierski wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeczyszczające. 

Zobacz również: