Kamień do pizzy – fantastyczny sposób na pyszną pizzę!

drewniany kamień do pizzy

Nie ma świecie osoby, która nie lubiłaby pizzy. Jednak dobra, smaczna i aromatyczna pizza musi zostać odpowiednio przygotowana i wypieczona, aby nie byłą zbyt ścięta od spodu i niedopieczona wewnątrz. Do tego celu najlepiej jest używać kamienia do pizzy.

Co to jest kamień do pizzy i jak należy go używać?

kamień do pizzy z metalową kratką
kamień do pizzy z metalową kratką

Obecnie na rynku można spotkać różne wielkości i kształty kamieni do pizzy. Kamień można dopasować do swoich preferencji i wymagań, a także do wielkości i rozmiaru naszego piekarnika. Należy również pamiętać o kilku podstawowych, ale jakże istotnych zasadach używania kamienia, aby mógł nam służyć przez długie lata. Przede wszystkim zanim przystąpimy do pieczenia pizzy musimy nagrzać kamień. Należy włożyć go do piekarnika i ustawić temperaturę grzania na maksymalną. Kamień rozgrzewa się w ciągu ok. 30-60 minut – po tym czasie można kłaść na niego pizzę. Należy jednak pamiętać, aby nie wkładać zimnego kamienia do rozgrzanego piekarnika, ponieważ grozi to jego pękaniem. Nie należy również kłaść mrożonej pizzy na rozgrzany kamień, który może doznać szoku termicznego i również popękać. Proces pieczenia pizzy na kamieniu trwa jedynie kilka minut, podczas gdy pizza na blaszce musi piec się ok. 30-45 minut!

Jak dbać o kamień?

Po zakończeniu pieczenia kamień musi pozostać w piekarniku do całkowitego wystygnięcia. Proces studzenia trwa ok. 1-2 godzin. Kiedy kamień będzie już zimny można przystąpić go oczyszczania go z resztek ciasta i sosu za pomocą drewnianej szpatułki. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno wyjmować z piekarnika gorącego kamienia – grozi to poparzeniem siebie oraz wszystkich dookoła. Pizzę z gorącego kamienia należy zdejmować za pomocą specjalnej szpatułki, która często dołączana jest w zestawie z kamieniem. Po każdym użyciu powinno się go odpowiednio wyczyścić pod bieżącą wodą, jednak bez użycia detergentów, które mogą mieć zły wpływ na jego powłokę. Kamień po kilku pierwszych użyciach może się lekko odbarwić lub zabarwić na inne kolory – jest to całkowicie naturalne i nie należy się tym zbytnio przejmować.

Zobacz również: