Podstawowe informacje o barwnikach spożywczych

barwniki spożywcze

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą kuchnię bez obecności barwniku spożywczych. Rzecz jasna najczęściej wykorzystuje się je do barwienia ciast i znajdujących się na nich ozdób, lecz oprócz tego mogą posłużyć do barwienia soków, koktajli, a nawet zwykłej codziennej żywności. Warto jednak wiedzieć, czym są te substancje i co najważniejsze, czy są one bezpieczne.

Czym są barwniki spożywcze?

Barwniki to substancje, które stosowane są nie od dziesięciolecia, lecz wręcz od setek lat. To właśnie dzięki nim nasi przodkowi mogli barwić swoje ubrania i stosować pierwsze na świecie makijaże.
Dziś jednak porzuciliśmy tamte nieco przestarzałe już barwniki i najczęściej stosowane są ich ulepszone, syntetyczne wersje. Co to znaczy syntetyczne? Zamiast wykorzystywać do ich produkcji naturalne substancje, które są nie trwałe, barwniki produkowane są w laboratoriach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ich licznych konsystencji, czego najlepszym przykładem są barwniki spożywcze w żelu (poznaj takie). Ich zwarta konsystencja pozwala w bardzo wygodny sposób tworzyć z nich nawet najbardziej skomplikowane i misternie wykonane zdobienia na ciastach i najróżniejszych wypiekach.

Czy barwniki spożywcze są bezpieczne dla zdrowia?

Każdy naturalnie zastanawia się, czy produkt chemiczny, prosto z laboratorium, który przecież każdy z nas spożywa, jest, aby na pewno bezpieczny? Odpowiedz jest bardzo prosta, zarówno barwniki spożywcze w żelu, jak i wszystkie inne dostępne na rynku modele, są gruntownie przebadane, sprawdzone i całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Zobacz również: