Niezbędny osprzęt w każdej kuchni – wałek do ciasta

wałek do ciasta

Są takie przedmioty codziennego użytku, które nie tylko nie wychodzą z mody ale i są wciąż tak samo popularne. Przykładem gadżetu, który od pokoleń jest niezbędny w każdej kuchni jest wałek do ciasta. Przetrwał on długie dziesięciolecia w niezmienionej formie. Często kojarzony jest nie tylko z pieczeniem ale i zabawnymi sytuacjami.

Wałek do ciasta – prezent na ślub

Wałek do ciasta dostępny na stronie jest częstym prezentem ślubnym wręczanym pannie młodej zamiast kwiatów. Zazwyczaj przyozdobiony jest on jakimś zabawnym rysunkiem lub śmiesznym tekstem sugerującym, że ma on być środkiem przymusu bezpośredniego przy wychowywaniu małżonka. Prezenty takie można kupić bez problemu zarówno na aukcjach internetowych jak i w sklepach stacjonarnych.

silikonowy wałek do ciasta
silikonowy wałek do ciasta

Niezbędny przyjaciel przy pieczeniu ciast

Jednak od dawien dawna, wałki służą przede wszystkim jako niezbędna pomoc podczas przygotowywania ciast w zaciszu domowej kuchni. Bez nich niemożliwe byłoby upieczenie chociażby szarlotki czy innego smacznego ciasta na niedzielne popołudnie. Tradycyjne wałki do ciasta wykonane są z drewna. Niektóre z nich posiadają wyjmowane uchwyty, dzięki czemu bez problemu rozwałkowane ciasto można umieścić przy jego pomocy w formie do pieczenia. Od pewnego czasu coraz bardziej popularnie stają się także wałki wykonane z silikonu czy metalu. Wałki z powłoką silikonową są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Mąka oraz lepkie ciasto nie przywiera zanadto do ich powierzchni. Wałki bez problemu można kupić w sklepach z wyposażeniem kuchni – zarówno w tych małych osiedlowych, jak i w dużych marketach.

Wałek do zadań specjalnych

Wałek w kuchni ma o wiele więcej zastosowań niż tylko przygotowywania ciasta. Jest on również niezbędny podczas przygotowywania pierogów czy makaronów. Zwłaszcza te ostatnie wymagają starannego wałkowania, na bardzo cienkie plastry, tak aby pierogi po sklejeniu były lekkie i smaczne.

Zobacz również: