Formy do pieczenia – główne rodzaje i ich funkcje

forma metalowa do pieczenia pysznej keksówki

Każda gospodyni powinna posiadać pośród dodatków kuchennych i akcesoriów różnego rodzaju blachy i formy do pieczenia, które ułatwiają jej przygotowanie posiłków i deserów dla swojej rodziny.

Jakie formy powinny znaleźć się w każdej kuchni?

keksówka metalowa
forma keksowa wykonana z metalu

Każda kucharka powinna posiadać kilka rodzajów form, z których każda z nich służy do pieczenia innego rodzaju dań.

  • formy silikonowe – to jedne z najbardziej popularnych obecnie form, które są bardzo elastyczne, nie odkształcają się i nie uszkadzają podczas pieczenia. Wykonane z wysokiej jakości, dość grubego silikonu idealnie sprawdzają się zarówno w wysokich temperaturach, jak i w niskich, dlatego można w nich również przygotowywać różnego rodzaju rolady lodowe, mięsa na zimno czy inne, bardziej złożone potrawy. Ponadto są one bardzo higieniczne, ponieważ nie wchłaniają zapachów oraz można je bez problemu myć w zmywarce.
  • formy metalowe – nie są już tak uniwersalne, jak silikonowe, jednak nadal są bardzo popularne. Doskonale sprawdzają się podczas pieczenia różnego rodzaju ciast, jednak należy pamiętać o wysmarowaniu ścianek przed włożeniem blachy do piekarnika, aby zapobiec przywieraniu ciasta. Jedną z najpopularniejszych blach metalowych jest keksówka, która może posłużyć do pieczenia ciast i innych deserów, ale również przygotowania pasztetu czy nawet chleba. Forma keksowa powinna znaleźć się w każdej kuchni.
  • formy ceramiczne i ze szkła hartowanego – idealnie nadają się do pieczenia niskich tart, mięs czy zapiekanek. Szkło doskonale przewodzi ciepło, jednak należy pamiętać również, że materiał rozgrzewa się do wysokich temperatur i trzeba być ostrożnym podczas wyjmowania formy z piekarnika.

Gdzie najlepiej kupować formy do pieczenia?

Wysokiej jakości formy do pieczenia można znaleźć w większości sklepów stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego. Aby w znacznym stopniu oszczędzić czas można również wybrać się na zakupy internetowe z wygodnego, domowego fotela. Zakupione rzeczy bardzo szybko zostaną dostarczone pod wskazany przez klienta adres.

Zobacz również: