Liście lipy w walce z zanieczyszczeniem powietrza

W skutecznej walce z zanieczyszczeniami powietrza nieocenionymi sprzymierzeńcami człowieka są rośliny, a w szczególności drzewa. Jednak nie wszystkie w takim samym stopniu radzą sobie z tym zadaniem. Na jaką roślinność najlepiej postawić?

Najlepsze rośliny w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Do jednych z najbardziej efektywnych roślin, które magazynują w sobie zanieczyszczenia pochodzące z powietrza należą drzewa liściaste. Wśród poszczególnych drzew liściastych do najlepiej radzących sobie z pyłami zawieszonymi zalicza się te, których liście zawierają wosk lub włoski. Przykładem są m.in. liście lipy czy też liście brzozy. Jeśli chodzi o lipę to najpopularniejszą odmianą używaną do walki ze smogiem jest lipa drobnolistna. Co jeszcze warto wiedzieć?

Niemniej jednak odmiana lipy holenderskiej, czy też srebrzystej również sprawdzi się jako efektywna broń z zanieczyszczeniami powietrza. Poza lipą, do drzew liściastych, które skutecznie pomagają w walce z zanieczyszczeniami zaliczyć można m.in brzozę brodawkowatą, gruszę pospolitą, jesion pensylwański oraz robinię akacjową czy też jarząb szwedzki. To własnie one powinny być sadzone w pobliżu miejsc narażonych na duże zanieczyszczenie powietrza.

Chociaż wszystkie drzewa mają korzystny wpływ na jakoś powietrza, którym oddychają ludzie to jednak rośliny iglaste, w porównaniu z liściastymi znacznie gorzej radzą sobie z zanieczyszczeniami. Liście drzew iglastych, czyli igły w porównaniu z np. liśćmi lipy bardzo szybko obumierają, gdy mają nieustanny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Jeżeli temat Cię zainteresował koniecznie sprawdź ten adres

Zobacz również: