Do czego wykorzystuje się masę cukrową?

Masa cukrowa jest hitem, który zrewolucjonizował cukiernictwo. Kiedyś używano jej rzadko. Odważali się sięgać po nią tylko zawodowcy. Teraz robią to wszyscy, którzy sami przygotowują desery dla swojej rodziny. Dobrze przygotowana masa pozwala osiągać im świetne efekty przy małym nakładzie pracy i niezbyt dużych zdolnościach manualnych. Do czego można ją wykorzystywać?

Do obkładania tortów

Masa cukrowa jest wymarzonym materiałem do obkładania tortów. Można przykryć nią ciasto oraz powstałe na nim ewentualne nierówności. Wystarczy tylko zadbać o to, by dobrze rozwałkować masę oraz położyć ją na cieście tak, by spowodować żadnych rozdarć i jak najmniej zagnieceń. Później można je ukryć lub wyrównać, ale im mniej ich powstanie tym mniej pracy trzeba włożyć w naprawianie wad.

Do tworzenia figurek

Masa plastyczna jest wymarzona do tworzenia różnego rodzaju figurek. W dotyku przypomina plastelinę. Sposób jej użycia też jest bardzo podobny do tego, jak używa się plasteliny. Na początek bierze się w dłonie kawałek masy i rozgrzewa się ją. Najprościej jest zrobić to poprzez wyrabianie masy w palcach aż zrobi się miękka. Gdy masa jest już wyrobiona można przystąpić do lepienia figurek, kwiatków, domków i wszystkich innych ozdób jakie mogą nam przyjść do głowy. Ważne jest też, żeby gotowa figurka mogła wyschnąć. Wtedy przestanie być podatna na odkształcenia i stanie się dość twarda. To bardzo ważne, bo inaczej może się popsuć już w czasie jej montażu na torcie, cieście lub ciasteczkach. W wielu cukierniach można kupić gotowe figurki.

Zobacz również: