Zdrowe czy niezdrowe? – oto jest pytanie

W prawie każdym zakupionym produkcie spożywczym znajdują się jakieś barwniki, dzięki czemu produkt może wydawać się atrakcyjniejszy, lepszy. Często można się nawet natknąć na coś, co nie jest tak smaczne, jak wygląda. I tutaj jest pole do działania dla barwników spożywczych.
Barwniki spożywcze mogą odegrać ważną rolę w przypadku osób będących na diecie.

Bardzo często można spotkać się z przekąskami, które szczycą się tym, iż posiadają minimalną ilość kalorii. Normalnie w głowach powstaje myśl, że taki produkt nie może być smaczny. Ale producenci takich produktów korzystają z dobrodziejstw barwników, dzięki czemu produkty wyglądają pięknie i apetycznie. Wpływa to na postrzeganie tych produktów i od razu są smaczniejsze.

Zwykły konsument również może skorzystać, ponieważ na rynku istnieje wiele sklepów sprzedających barwniki spożywcze, które może wykorzystywać do gotowania i pieczenia w domowym zaciszu.
Kupując barwniki czy też kupując produkty, które je zawierają, powinno się zwracać uwagę na oznaczenia, symbole jakimi te substancje są opisywane. Bezpiecznie można korzystać barwniki pochodzenia naturalnego, w tym kilka najpopularniejszych, jak: betanina, która charakteryzuje się kolorem od ciemnoczerwonego po fioletowy i wykorzystywana jest głównie w cukiernictwie oraz na przykład koszenila o ciemnoczerwonej barwie. Tutaj jednak uwaga, ponieważ może powodować alergię, gdyż pochodzi z wysuszonych i zmielonych pancerzyków pewnych owadów.

W przypadku barwników spożywczych, jak i innych substancji, warto zachować umiar i rozsądek w stosowaniu.

Zobacz również: