Ranty do pieczenia nie tylko do biszkoptów

Ranty do pieczenia nie tylko do biszkoptów

Ranty do pieczenia można kupić w sklepach dla profesjonalnych cukierników i nie tylko. Jest to taki dodatek, który można dostać w wielu sklepach, gdzie można otrzymać inne akcesoria, jakie do wykorzystania są w kuchni. Czy warto takie ranty kupić? Oczywiście, że tak. To właśnie dzięki nim będzie można uwierzyć w swoje możliwości, tworząc desery w niesamowitych kształtach.

Torty w wymyślnych kształtach

Rant do pieczenia sprawi, że będzie można stworzyć torty w różnych wymyślnych kształtach. Tzn. to właśnie dzięki nim będzie można stworzyć biszkopt, który jest przecież podstawą każdego tortu. Wystarczy tylko rant ustawić na papierze do pieczenia i na blaszce, w pożądanym kształcie, a potem wlać do środka ciasto. Po upieczeniu i chociażby częściowym ostygnięciu należy wziąć ostry nóż, aby ciasto oderwać od rantu. Tylko dzięki temu będzie można cieszyć się równym biszkoptem w fajnym kształcie. Jeżeli ktoś nauczy się operować takim rantem, w przyszłości będzie mógł pomyśleć o tym, aby tworzyć bardziej skomplikowane kształty, jak, np. auto, rybka, itd.

Ranty do pieczenia

Zamiast blach do pieczenia

Czy to możliwe, że rant cukierniczy zastąpi niedługo blachę do pieczenia? Może tak być. Tzn. nigdy nie będzie można się takich blach pozbyć, ponieważ przydają się one przy wykonywaniu innych ciast, ale częściowo ich ilość może zostać ograniczona. Tym bardziej że owe ranty zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Jeżeli ktoś marzył o tym, aby taki tort kiedykolwiek stworzyć, w końcu będzie miał do tego okazję, w  zaciszu własnego domu.

Zobacz również: