Jaki rękaw cukierniczy będzie przydatny w domowej kuchni?

Przygotowywanie ciast z kremem lub tortów jest o wiele łatwiejsze, jeśli posiadamy rękaw cukierniczy, przy pomocy którego krem po cieście o wiele łatwiej rozprowadzić. Jeśli jest to rękaw wyposażony w fantazyjnie zakończone końcówki, można dzięki temu też ozdobić ciasto, tworząc z kremu piękne kształty. Rękawy cukiernicze są jednak bardzo różne: https://ostry-sklep.pl/rekawy-cukiernicze. Jak wybrać rękaw cukierniczy, by był przydatny i sprawdzał się przy zdobieniu i wypełnianiu ciast kremem? 

Dobry rękaw cukierniczy musi być pojemny i mocny

Rękaw cukierniczy bez wątpienia musi mieć odpowiednią pojemność, by nie było konieczności wielokrotnego jego napełniania. Przy tym powinien być mocny, by pod wpływem nacisku nie pękał. Jeśli nie chcemy myć takiego rękawa, warto postawić na jednorazowy. Tego typu rękawy kupuje się w opakowaniach po co najmniej kilkanaście sztuk. Wiąże się to z minimalnymi wydatkami. Tytki, czyli końcówki do rękawa, trzeba jednak kupić osobno. Dobrze postawić na uniwersalne i metalowe. Takie wystarczą na lata. Jednorazowy rękaw cukierniczy to nic innego jak foliowy woreczek, w którym ucina się róg i w tym miejscu przykręca tytkę. Po zrobieniu ciasta tytkę można odkręcić, umyć i schować. Sam rękaw zaś po prostu wyrzucić. Rękaw jednorazowy jest więc opcją dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na niepotrzebne zmywanie. 

Rękaw wielokrotnego użytku

Jak wybierać rękawy wielokrotnego użytku? Tu tez znaczenia ma pojemność rękawa i łatwość jego użytkowania. Bardzo popularne są silikonowe rękawy cukiernicze. Są bardzo łatwe do umycia. Warto jednak wiedzieć, że do takich nie pasują uniwersalne końcówki – tytki. Trzeba mieć także silikonowe. 

Inną opcją jest bawełniany rękaw. Doskonale się go myje, świetnie z niego korzysta. Do takiego potrzebne są uniwersalne tytki. Z powodzeniem więc można postawić na taki, a w razie potrzeby używać też jednorazowego, do którego również można te same końcówki założyć. 

Warto też wspomnieć o innych opcjach. Przykładem jest tu silikonowa butelka do kremu lub strzykawka. Tego rodzaju produkty sprawdzają się jednak tylko przy ozdabianiu ciast drobnymi elementami z kremu. Są bowiem małej pojemności i wymagają częstego uzupełniania kolejnymi porcjami kremu.

Zobacz również: