Przygotowanie potraw na parze

garnek brokuły

Zdecydowanym plusem gotowania na parze jest fakt, że w ten sposób możemy przyrządzić praktycznie wszystko. Jednak, żeby potrawy zachowały swój smak i aromat warto przestrzegać pewnych reguł. Przede wszystkim trzeba koniecznie posiekać kawałki mięsa oraz rybne na równe części, żeby para dotarła dokładnie do każdego miejsca i wszystko różnie się gotowało.

Sok z cytryny


Świetnym pomysłem jest także użycie soku z cytryny, którym możemy delikatnie skropić rybę. Jedyne produkty, które średnio nadają się do gotowania są pomidory oraz sałata. Te warzywa lepiej spożywać na świeżo, ponieważ tylko w ten sposób zachowamy wszystkie witaminy oraz minerały. Żeby warzywa ugotowana na parze smakowały dobrze najlepiej jest ciągle je obserwować, żeby nie dopuścić do przegotowania.

Możliwe produkty do gotowania na parze


Garnek do gotowania na parze (sprawdź przykładowe) może także służyć do ugotowania ryżu oraz ziemniaków. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy kawałkami warzyw i mięsa. Garnek na parę nie musi być profesjonalnym sprzętem, ponieważ równie skuteczny okazuje się zwykły garnek, do którego włożymy sitko. Dobrze jest także użyć pokrywki, która będzie odpowiedniej wielkości.

Użycie pokrywki


W ten sposób można uniemożliwić przenikanie pary, która pomaga utrzymać właściwą temperaturę gotowania. Jednocześnie nie możemy dopuścić do mocnego bulgotania wody, żeby przypadkiem nie stykała się ona z gotowanym jedzeniem. Dietetycy bardzo polecają ten sposób przyrządzania potraw.

Zobacz również: