Jaka patelnia do naleśników jest najlepsza

patelnie do naleśników

Osobna patelnia do naleśników jest niezbędna w każdej kuchni, nawet jeśli potrzebujesz jej raz w miesiącu. Patelnia do naleśników różni się od innych rodzajów patelni tym, że ma wysokie boki, płaskie i gładkie dno, wysokie właściwości nieprzywierające oraz wygodny uchwyt.

Nie zaleca się używania tego przyboru do smażenia mięsa, ryb, a nawet jajek – naleśniki są samolubne i nie lubią „sąsiedztwa” z różnymi produktami i smakami. W tym przewodniku przyjrzymy się, czym są patelnie do naleśników i dowiemy się, która z nich jest najlepszym wyborem.

Wymagania dotyczące patelni do naleśników

patelnie do naleśników
patelnie do naleśników znaleźć można w sklepie Technica

Naleśniki smaży się na różne sposoby. Wlać płynne ciasto na dno i rozprowadzić je, obracając patelnię. Można też wylać ciasto na kratkę na kuchence i rozprowadzić je specjalną szpatułką. Druga opcja jest wygodniejsza w przypadku ciężkich naczyń.

Do przygotowania naleśników potrzebne są minimalne boki; wysokie tylko przeszkadzają w procesie. Maksymalna wysokość wynosi 1-1,5 cm. Niektóre modele nie mają klap; są one idealne do metody szotowej. Jeśli ciasto jest wylewane metodą tradycyjną, nadal będzie potrzebna obręcz.

Średnica patelni do naleśników

Średnica patelni do pieczenia naleśników waha się od 20 do 28 cm, przy czym najpopularniejsze są patelnie o średnicy 24-25 cm. Zbyt mała patelnia opóźni proces gotowania, natomiast duża patelnia nie nadaje się do wszystkich palników, a naleśniki nie będą miały uniwersalnego rozmiaru.

Grubość osłony patelni

Ważnym parametrem jest grubość osłony. Cienkie podłoża błyskawicznie się nagrzewają i przegrzewają, a następnie szybko stygną. Wszystko to prowadzi do nierównomiernego pieczenia, przywierania i przypalania się naleśników. Cienkie patelnie szybko ulegają uszkodzeniu, ponieważ metal jest narażony na ciągłe zmiany temperatury: gorący garnek – zimne ciasto.

Zobacz również: