Zaparzacz do kawy – tłokowy czy ciśnieniowy?

Filiżanka dobrej kawy dla wielu osób jest jednoznaczna z dobrym rozpoczęciem dnia. Takie osoby powinny zadbać, by mała czarna była perfekcyjna. Jaki zaparzacz do kawy wybrać, by móc codziennie cieszyć się idealną kawą?

Zaparzacz tłokowy – jak działa?

Zaparzacz do kawy (https://www.gastropuls.pl/zaparzacze-perkolatory) tłokowy to urządzenie, które przypomina kubek. Jedyna różnica to tłoczek, który umieszczony jest na górze. To właśnie dzięki niemu bez problemu można oddzielić napój od fusów, które pływają w pojemniku.

Zaparzacze tłokowe najczęściej wykonane są ze szkła. Jest to bardzo odporne szkło więc nie trzeba obawiać się zalewania gorącą wodą. Tłok jest wykonany z aluminium.

Przygotowanie kawy w tłokowym zaparzaczu jest bardzo proste. Wystarczy jedynie wsypać zmielone ziarna, które następnie zalewa się wodą. Po około 5 minutach można powoli opuszczać tłok. Bardzo ważne jest, by nie robić tego szybko, gdyż fusy zaczną przedzierać się do górnej części urządzenia, co zanieczyści kawę.

Obsługa zaparzacza do kawy jest intuicyjna i nie sprawia żadnych trudności. W kilka minut aromatyczna kawa jest przygotowana.

Zaletą zaparzcza tłokowego jest również możliwość szybkiego umycia go. Wystarczy użyć płynu do mycia naczyń i zaparzacz po kilku chwilach będzie wyglądał idealnie.

Zaparzacz do kawy ciśnieniowy – jak funkcjonuje?

Zaparzacz ciśnieniowy nie wymaga gotowania wody w czajniku. Po wsypaniu zmielonych ziaren kawy do pojemnika z sitkiem oraz wlania wody do drugiego pojemnika zaparzacz do kawy ustawia się na kuchence. Kawa powoli się gotuje.

Sygnałem, że mała czarna jest gotowa jest para, która ulatuje z małego dzióbka. Kawę można przelać do filiżanki i cieszyć się jej smakiem. I to wszystko!

Kawiarki ciśnieniowe wykonane są z aluminium lub stali. Klasyczne mają szary kolor, ale z roku na rok pojawia się coraz więcej zaparzaczy do kawy ciśnieniowych, które można kolorystycznie dopasować do wystroju kuchni.

Wybierając zaparzacz do kawy należy zastanowić się ile filiżanek kawy w jednym momencie zazwyczaj przygotowujemy. Dla rodziny, gdzie jest więcej miłośników małej czarnej sprawdzi się zaparzacz większy. Kawiarka dla jednej osoby powinna być mniejsza. Kawę trzeba będzie przygotowywać częściej, ale za to będzie miała idealną temperaturę.

Wybierając zaparzacz do kawy należy zdecydować, która forma przygotowania kawy bardziej nam odpowiada. Zaparzacz ciśnieniowy postawiony na kuchence samodzielnie parzy kawę. Zaparzacz tłokowy wymaga więcej uwagi. Jednak oba te urządzenia są proste w obsłudze, tanie i przygotowują wyśmienitą kawę.

Zobacz również: