Wybór młynka do przypraw: porady i wskazówki

Miniaturowi kuzyni młynków do mąki pojawili się w kuchniach prawie 200 lat temu. Początkowo używano ich do mielenia ziaren kawy. Z czasem młynki zaczęto wykorzystywać do mielenia cukru i soli czy pieprzu: w XIX wieku produkty te sprzedawano w dużych kawałkach i aby wsypać sól do zupy, trzeba było użyć tłuczka w moździerzu. W porównaniu z tą starożytną konstrukcją, młynek do soli i pieprzu był o krok do przodu pod względem technologicznym i zadomowił się w europejskich kuchniach. Od tego czasu młynek do pieprzu i soli przeszedł niejedną metamorfozę: jest często obudowany stalą i akrylem, zasilany bateriami i regulowany, a najmodniejsze urządzenia są nawet podświetlane.

Jak to działa?

Młynki do soli i pieprzu https://nettrading.pl/mlynki-i-mozdzierze-do-przypraw działają na tej samej zasadzie, co młynki do mąki: wewnątrz młynka pracują dwa koła mielące, kamienie młyńskie. Jeden z nich jest zamocowany na stałe, podczas gdy drugi obraca się i rozdrabnia przyprawy.

Wsypuje się je do kolby, kamienie młyńskie wprawia się w ruch, obracając pokrywę lub uchwyt albo naciskając przycisk, a zmielone przyprawy wpadają do pojemnika na dnie młynka.

Jak wybrać młynek

Zanim zaczniesz szukać młynka, musisz zadać sobie pytanie: co będę w nim mielić? Wybór materiału, producenta i przedziału cenowego będzie zależał od odpowiedzi.

Materiał wykonania

Głównym kryterium jest wytrzymałość kamieni młyńskich. Młynek będzie lepiej wykonywał swoją pracę i dłużej działał, jeśli wybierzesz ściernice wykonane ze stali nierdzewnej, a nie z tworzywa sztucznego. Twarde i ostre zęby są szczególnie przydatne do mielenia pieprzu i soli. Stalowy korpus jest również bardziej wytrzymały niż szklany czy plastikowy. Jednak w przypadku obudowy młynka, materiał nie jest tak ważny jak w przypadku kamieni młyńskich, więc możesz kierować się wystrojem swojej kuchni.

Zobacz również: