Czym charakteryzuje się elektryczny wok?

Nowością na rynku gastronomicznym są elektryczne woki, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Tego typu naczynia doskonale sprawdzą się nie tylko w domowej kuchni, ale również w profesjonalnym lokalu gastronomicznym. Aby wybrać wysokiej jakości wok należy zwrócić uwagę jednak na kilka kluczowych elementów.

Czym wyróżnia się wok elektryczny?

Woki elektryczne wyróżniają się oczywiście tym, że do działania nie potrzebują użycia specjalnej płyty grzewczej. Aby skorzystać z elektrycznego woku, jak sama nazwa wskazuje wystarczy podłączyć go do prądu. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że potrawy przygotowane w elektrycznym woku smakują nieco inaczej niż te, które przygotowane są w zwykłym woku. 

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Producenci oferują bardzo wiele modeli patelni typu wok, dlatego też nawet doświadczeni kucharze nie zawsze wiedzą jak wybrać patelnię wok, aby służyła latami. Większość osób zwraca uwagę jedynie na materiał, cenę i design, co oczywiście jest bardzo dużym błędem. Jednym z najważniejszych elementów jest dno patelni. Najlepszym wyborem są naczynia z półokrągłym dnem, dzięki czemu zarówno dno jak i ścianki woka będą bardzo szybko i równomiernie się nagrzewać. Niestety większość patelni dostępnych na półkach sklepowych ma spłaszczone dno, dlatego też warto porządnie się rozejrzeć. Spłaszczone dno jest najlepszym wyborem dla osób, które korzystają z płyt indukcyjnych i kuchenek gazowych. 

Wok z pokrywką

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie woki mają w zestawie pokrywkę. Ten niewielki dodatek przyda się przede wszystkim osobom, które często gotują na parze albo po prostu lubią dusić potrawy. Jeżeli pokrywki nie ma w wybranym modelu, to można oczywiście rozważyć jej dokupienie z innej serii. W tym konkretnym przypadku należy oczywiście upewnić się, czy będzie pasować rozmiarem. Tradycyjne woki mają najczęściej średnicę około 70 cm. W renomowanych sklepach można spotkać również mniejsze woki o średnicy 30 cm, które są najlepszym wyborem dla singli i par bez dzieci.

Zobacz również: