Zalety i wady elektrycznego pieca do pizzy

Żaden lokal nie mógłby serwować pizzy bez specjalnego pieca. Oczywiście, możliwe jest zrobienie pizzy w piekarniku, jednak nie zadowoli ona żadnego klienta, który ma do wyboru dziesiątki innych lokali. Dlatego w większości barów i restauracji serwujących pizzę znajduje się piec elektryczny, który pozwala na upieczenie pysznego ciasta bez konieczności inwestowania w drogie, profesjonalne piece gazowe i ocieplane drewnem. Jakie są wszystkie zalety elektrycznego pieca do pizzy? Czy ma on więcej wad niż inne modele?

Zalety tanich pieców elektrycznych

Niska cena to niejedyna pozytywna cecha pieców zasilanych prądem. Elektryczny piec do pizzy pozwala na bardzo szybkie pieczenie ciasta, jednocześnie dając możliwość łatwej i szybkiej zmiany temperatury nawet o jeden stopień Celsjusza. Zarówno kontrolowanie wytwarzanego ciepła, jak i reszta funkcji takich pieców są znacznie prostsze, niż w przypadku pieców gazowych i na drewno. Co więcej, zasilanie elektryczne jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, co ma szczególne znaczenie w XXI wieku. Nie można zapomnieć o tym, że elektryczne piece do pizzy jako jedyne dają możliwość ciągłej rozbudowy, dzięki czemu właściciel może stopniowo rozwijać swoją restaurację. Wielu kupujących zachęca też mobilność i uniwersalność pieców zasilanych prądem. Można je łatwo przenieść, dzięki czemu przemeblowywanie kuchni nie stanowi żadnego problemu, a dostęp do prądu możliwy jest praktycznie wszędzie.

Dlaczego profesjonaliści unikają elektrycznych pieców do pizzy?

Profesjonalne pizzerie nie bez powodu wyposażają się jedynie w piece gazowe i opalane drewnem. Ciasto z pieca elektrycznego ma zdecydowanie gorszy smak, niż te wypieczone w drogim, profesjonalnym sprzęcie. Ponadto, eksploatacja pieca zasilanego prądem jest bardzo droga i o ile sprawdza się on w lokalach, dla których pizza jest jedynie niewielką częścią oferty, to w profesjonalnych pizzeriach rachunki za prąd doprowadziłyby do ogromnych wydatków. Na piece do pizzy zasilane prądem sceptycznie patrzą także wymagający klienci, dla których pizza musi być wypiekana w tradycyjny, włoski sposób. Warto też wspomnieć, że wielu pracowników zwyczajnie woli pracować na sprzęcie opalanym gazem lub drewnem. Obsługa pieca elektrycznego może i jest prosta i szybka, jednak konserwatywni pizzermani, jak i ci przyzwyczajeni do pracy na lepszych piecach, mogą sobie radzić znacznie gorzej używając sprzętu elektrycznego. Piece gazowe, jak i piece na drewno mają również wiele innych zalet, którym ich elektryczne odpowiedniki nie dorównują. Dlatego piec do pizzy (tutaj) na prąd sprawdzi się jedynie w mniejszych lokalach, ze zróżnicowaną ofertą.

Zobacz również: