Jaki ekspres do kawy wybrać?

Wybór ekspresu do kawy nie jest łatwy. W sklepach znajdziemy wiele modeli z różnych półek cenowych. Możemy wyróżnić trzy rodzaje ekspresów, a są to ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo-przelewowe. W wyborze odpowiedniego ekspresu musimy się kierować tym, w jaki sposób chcemy parzyć naszą kawę i ile czasu możemy na to poświęcić.

Jaki ekspres wybrać?

Ekspresy przelewowe są proste w budowie, co wpływa na ich niższą cenę. Z ich pomocą przygotujemy zwykłą kawę. Są one zbudowane z płyty grzewczej, pojemnika na wodę, dzbanka i filtra. W tańszych modelach są to filtry papierowe jednorazowe. Droższe modele oferują siateczkę, którą należy myć po każdym użyciu. Dodatkowo ekspresy przelewowe mogą być wyposażone w młynek do kawy.

Ekspresy ciśnieniowe pozwalają na przygotowanie kaw różnego rodzaju. Najprostsze i najtańsze są tak zwane kawiarki. Służą one przygotowania włoskiej kawy. Urządzenie to składa się z pojemnika na wodę, specjalnego filtra oraz dzbanka na gotową kawę. Najtańsza klasyczna wersja to ekspres metalowy, który używamy na kuchence gazowej. Pod wpływem ciepła wytwarza się ciśnienie, które przepycha wodę przez filtr z kawą, co pozwala wyciągnąć z niej smak i aromat.

Ekspres do kawy kolbowy, który jest nazywany półautomatycznym pozwala nam przyrządzić aromatyczną i smaczną kawę. Z urządzeń tego typu korzysta wiele kawiarni. Zaletą ekspresu kolbowego jest dobry stosunek ceny do jakości. Oprócz tego możemy także kupić ekspres automatyczny. Jest to najdroższa z dostępnych opcji, jednak pozwala na przygotowanie wielu rodzajów kawy. Jego główną zaletą jest oszczędność czasu.

Zobacz również: