Ekonomia erytrytolu

Często argumentuje się, że niektóre słodziki mogą nie tylko nadszarpnąć ludzkie zdrowie, ale też i… kieszeń. Czy w przypadku erytrytolu jest podobnie? Jak działanie tej substancji wpływa na portfel i zdrowie człowieka.

Prawo popytu, prawo podaży

Dawniej erytrytol można było kupić wyłącznie w dobrych sklepach ze zdrową żywnością. W związku z tym, że nie był on dostępny np. w marketach, właściciele tychże sklepów „podkręcali” cenę produktu, co niekiedy mogło doprowadzić do ruiny portfel cukrzyka. Dziś w przypadku erytrytolu jest nieco inaczej. Substancja ta jest – w porównaniu z innymi słodzikami – jest dziś powszechnie dostępna nawet w supermarketach, co w konsekwencji doprowadziło do drastycznej obniżki cen.

Cena i inne cechy produktu

Dziś erytrytol (więcej) można kupić w cenie mniej więcej 15 – 20 złotych za jedno, kilogramowe opakowanie. Warto zauważyć, że kwota ta w przypadku niektórych sklepów może być zupełnie inna. Często podkreśla się, że wyprodukowany w określony sposób produkt jest w jakiś tam sposób lepszy, skuteczniejszy itd. Tak naprawdę wszystkie dostępne na rynku odmiany erytrytolu działają podobnie. Nawiasem mówiąc, coraz większa liczba kupujących zaczyna fakt ten uwzględniać w trakcie zakupów.

Drożej, znaczy mniej

Paradoksalnie, znacznie wyższe koszty zakupu erytrytolu mogą przełożyć się na dbanie o własne zdrowie. Dlaczego? Ponieważ mniejsza ilość spożywanego słodzika może doprowadzić do zmniejsza podaży cukrów w organizmie wybranej osoby. Oczywiście ma to przełożenie na nieco inne przyzwyczajenia dietetyczne, a co za tym idzie – na ogólny tryb życia. Poza tym (co trzeba podkreślić) mniejsze spożycie tego słodzika przełoży się również na zmniejszone obciążenie domowego budżetu, a o tym marzy chyba każdy i to zarówno osoba zdrowa, jak i cukrzyk. 

Podsumowując, kilogram erytrytolu nie jest wcale taki drogi. Co ważne, wszystko wskazuje na to, że jego cena będzie z biegiem czasu spadać. Oczywiście z tego faktu ucieszą się głównie te osoby, które zastępują słodzikiem zwykły i skądinąd niezdrowy cukier.

Zobacz również: