Młynek do pieprzu – jak dopasować odpowiedni do zapotrzebowania?

Młynki do pieprzu pojawiają się w wielu kuchniach. Osoby ceniące walory smakowe potraw przyrządzanych ze świeżych składników, nie mogą się bez nich obejść. Pieprz, którego ziarna właśnie zostały zmielone jest bowiem szczególnie aromatyczny i wyrazisty. Poszukując odpowiedniego akcesorium, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak wybrać młynek do pieprzu, który spełni oczekiwania?

Rodzaje młynków do przypraw

Tego rodzaju akcesoria dzielone są zazwyczaj na elektryczne i ręczne. Pierwsze z nich to wygodne rozwiązanie dla osób, które często gotują w pośpiechu. Dzięki specjalnemu przyciskowi możliwe jest zmielenie przyprawy przy użyciu jednej dłoni. Są to egzemplarze łatwe w obsłudze, które gwarantują wysoki poziom kontroli nad ilością dodawanego pieprzu. Ręczne młynki obsługuje się za pomocą obu rąk. Modele odpowiedniej jakości umożliwiają szybkie i efektywne mielenie przypraw. Ich zaletą jest to, że nie zaskoczą użytkowników wyczerpaniem się baterii. Tego typu modele często łatwiej się napełnia. Posiadają również bardziej korzystny stosunek wielkości do pojemności.

Na co zwrócić uwagę wybierając młynek?

Poszukując odpowiedniego modelu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego wykonano mechanizm mielenia. Szczególnie wytrzymałymi mechanizmami są modele stalowe i ceramiczne. W przypadku tych drugich należy jednak uważać, aby we wsypywanej do środka porcji przyprawy nie znalazły się twarde elementy, takie jak ziarenka piasku. Mogłyby bowiem uszkodzić serce młynka. Istotnym aspektem jest również możliwość regulacji grubości mielenia. Ustawienie pożądanej wartości powinno być wygodne i intuicyjne. Ważne jest również dopasowanie pojemności do zapotrzebowania tak, aby uniknąć wyjątkowo częstego napełniania zbiornika. Zaleca się również wybierać młynki, które wykonano z trwałych, łatwych do czyszczenia materiałów. Stawiając na modele drewniane, należy upewnić się, że zostały właściwie zaimpregnowane. Odpowiednio dopasowany młynek będzie cieszył użytkowników przez długi czas.

Zobacz również: