Przepis na pikantną przyprawę Cajun

Kuchnia Cajun to mieszanka różnych kultur, tradycji i potraw. Jest to doświadczenie zaadaptowane z trzech kontynentów, odtworzone w Luizjanie jako oryginalny styl gastronomiczny. I podobnie jak w przypadku jazzu nowoorleańskiego, jego główną cechą jest improwizacja. Początków kuchni nowoorleańskiej należy szukać w okresie wojny siedmioletniej między Anglią a Francją. W tym czasie Acadia, stara nazwa wybrzeża Nowej Fundlandii, była domem dla tubylców z Normandii i Bretanii. Nie mieli żadnego interesu w wojnie, ale Anglicy nękali Francuzów, żądając przysięgi wierności Wielkiej Brytanii. Ci, którzy się nie załamali, zostali wygnani z Kanady. Rozproszeni wygnańcy stali się odrębnym ludem, Cajunami. Acadie w języku francuskim to Acadie, lub Cadie. Indianie wymawiali to jako Caji, a na amerykański sposób — Cajun. I tak właśnie, dzięki oryginalnej kuchni stworzonej przez emigrantów, słowo „cajun” oraz przyprawa cajun stała się znana na całym świecie.

Jest to kuchnia fusion z pewnym know-how — obróbka produktów jest uproszczona do granic możliwości, potrawy gotowane są szybko, aby zachować wszystkie składniki odżywcze, używa się dużo papryki, a najlepszym dodatkiem jest ryż.

W większości przepisów ton nadaje trio przypraw — papryka, cebula i seler. Szczególny sekret tkwi w ich wymieszaniu. Podstawą jest sól morska, dodaje się do niej paprykę czerwoną i cayenne, startą cebulę (cebula w proszku i czosnek), oregano i tymianek. 

Składniki przeprawy Cajun

  • Papryka czerwona mielona — 3 łyżki.
  • Chili w proszku — 1 łyżka.
  • Pieprz cayenne — 1 łyżka.
  • Pieprz czarny mielony — 2 łyżki.
  • Papryka — 2 łyżki.
  • Czosnek w proszku — 3 łyżki.
  • Tymianek — 1/2 łyżeczki.
  • Oregano — 1/2 łyżeczki.

Sposób przygotowania

Wymieszać wszystkie składniki w misce aż do połączenia. Przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć słoikiem. Jeśli planujesz rzadko używać przyprawę Cajun (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/mieszanki-przypraw/przyprawa-cajun), to w takim przypadku przechowuj mieszankę w lodówce, zapewni to maksymalną świeżość.

Zobacz również: