Pieprz cayenne – krótka charakterystyka

Pieprz cayenne to jedna z najbardziej lubianych przypraw wśród osób lubujących się w daniach o dość wyrazistym, ostrym smaku. Co ciekawe, przyprawa ta nie tylko jest niezwykle wartościowa w kuchni, ale również wykazuje się pewnymi leczniczymi właściwościami.

Pochodzenie pieprzy kajeńskiego

Za ojczyznę pieprzu cayenne uznaje się rejony Ameryku Środkowej, gdzie odkryto go po raz pierwszy. Obecnie najwięcej tej cennej przyprawy importuje się z USA, Indii, Pakistanu, Argentyny oraz Chin. Pieprz swój ostry smak zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości kapsaicyny, czyli związku chemicznego działającego niezwykle drażniąco na kubki smakowe. W skali Scoville’a (określającej stopień ostrości) pieprz cayenne mieści się w przedziale 30 000–50 000 SHU (jednostek ostrości).

Zastosowanie kuchenne

Pieprz cayenne jest jedną z najchętniej stosowanych przypraw w kuchni, przede wszystkim przy aromatycznych daniach azjatyckich czy meksykańskich. Jest to przyprawa wzbogacająca i nadająca ostrości przede wszystkim:
– zupom,
– sosom,
– potrawom mięsnym (doskonale pasuje tak naprawdę do każdego typu mięsa),
– potrawom powstałym na bazie ryb,
– potrawom drobiowym,
– marynatom.
Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie filiżanki gorącej czekolady bez dodatku pieprzu cayenne, dzięki czemu staje się ona nie tylko bardziej aromatyczna i smaczna, ale przede wszystkim rozgrzewa jeszcze lepiej, nawet w niezwykle mroźne dni.

Zobacz również: