Długość rączki i uchwyt konkretnego noża kuchennego

Rączka, czyli część obieraczki, którą trzymasz, ma różne kształty i rozmiary. Zwróć uwagę na długość rączki, a także na uchwyt lub materiał, z którego jest wykonana. Krótszy uchwyt jest najlepszy dla osób o mniejszych dłoniach, ale większość obieraczek do ziemniaków ma regulowane uchwyty dla większych dłoni.

Należy również rozważyć materiał, z którego wykonany jest uchwyt. Guma, drewno i plastik to popularne materiały. Gumę, drewno i plastik można myć, natomiast metalowe uchwyty nie.

Materiał ostrza noża kuchennego

Najlepsze obieraczki do ziemniaków będą miały ostrza ze stali nierdzewnej, które pozostają ostre dłużej i są łatwiejsze do czyszczenia. Ostrza ze stali nierdzewnej są również dobrym wyborem, jeśli chcesz używać obieraczki do innych narzędzi kuchennych, takich jak spiralnie cięte marchewki czy ogórki.

Jeśli chcesz używać obieraczki do innych celów, poszukaj modelu z obrotowym ostrzem. Jeśli chcesz obierać ziemniaki, lepszym wyborem będzie stałe ostrze. Stałe ostrza sprawiają również, że czyszczenie obieraczki jest prostsze.

Obrotowe a stałe ostrza noża kuchennego

Obrotowe ostrze to częsta cecha wielu obieraczek do ziemniaków. Obrotowe ostrze może obierać nie tylko ziemniaki – może obierać inne warzywa korzeniowe, a nawet owoce. Jednak nie możesz użyć obrotowego ostrza do obierania różnych rodzajów owoców i warzyw, ponieważ ostrze jest stałe tylko dla ziemniaków.

Wybierz obrotowe ostrze, jeśli chcesz używać obieraczki do czegoś więcej niż tylko ziemniaków. Obrotowe ostrze jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz szybko obrać dużą ilość ziemniaków. Stałe ostrze jest najlepsze, jeśli chcesz powoli obierać mniejsze ilości ziemniaków.

Przewodowa lub bateryjna

Większość małych noży kuchennych ma przewód, ale niektóre modele mogą być zasilane bateriami. Jeśli chcesz mieć model bezprzewodowy, sprawdź, czy nie ma on jakichś specjalnych funkcji, które mógłbyś pominąć. Jeśli na przykład regularnie przemieszczasz się ze swoją obieraczką, poszukaj modelu z akumulatorem.

Jeśli masz mało miejsca w kuchni lub chcesz mieć mniejszy, przenośny model, poszukaj modelu bezprzewodowego. Aby uzyskać lepsze wrażenia podczas korzystania z modelu przewodowego, upewnij się, że przewód jest wystarczająco długi, aby sięgał do gniazdka.

Zastosowania noża kuchennego w praktyce

Noże kuchenne małe są używane do zdejmowania skórki z ziemniaków, batatów i innych warzyw korzeniowych. W niektórych przypadkach używa się ich również do obierania kabaczków, ogórków i cukinii.

Najlepsza obieraczka do ziemniaków dla Ciebie naprawdę zależy od tego, jak często będziesz jej używać i jaki rodzaj ziemniaków będziesz obierać. Jeśli planujesz używać obieraczki do ziemniaków do innych warzyw korzeniowych, upewnij się, że zakupisz model z obrotowym ostrzem.

Jeśli szukasz obieraczki, która będzie używana głównie do obierania ziemniaków, weź pod uwagę wielkość obieraczki (średnica ziemniaka, z którego może zdjąć skórkę) oraz rodzaj ostrza (stałe lub obrotowe).

Zobacz również: