Dziewięćsił bezłodygowy – zastosowanie

Dziewięćsił bezłodygowy jest rośliną z rodziny astrowatych, jej potoczna nazwa to oset górski. Bylinę tą można bez problemu zasiać w ogrodzie i cieszyć się jej działaniami zdrowotnymi.

Charakterystyka rośliny
Roślina ta posiada liście rozetowo ułożone oraz tworzy kępy łodyg. Na końcach jej liści znajdują się ostre kolce, roślina ta daje jeden, duży kwiatostan, który przypomina koszyk z ciemnym środkiem. Korzeń dziewięćsiłu (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-moczopedne/dziewiecsil-korzen-ciety) jest bardzo mięsisty, wyglądem przypomina marchew, dlatego trudno jest przesadzić tą bylinę. Okres kwitnienia tej rośliny przypada od końca czerwca do września. Jeżeli chcemy uprawiać ją w ogródku, musimy pamiętać, by podłoże było suche i jałowe o zasadowym odczynie i mieściło się w słońcu. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, nie będziemy mieli problemu z jej wzrostem.

Zastosowanie dziewięćsiłu w kuchni
Bylina ta, choć u nas mało znana, w innych krajach europejskich jest jadana. Spożywa się samo dno kwiatowych koszyczków, podobnie jak w przypadku znanego wszystkim karczocha. Korzeń tej rośliny świetnie nadaje się na ziołową herbatę lub na zrobienie nalewki. Z korzenia tej rośliny można również przyrządzić winno korzenne, które pobudza nasz apetyt przed jedzeniem oraz bardzo działa w sezonie wzmożonych zachorowań.

Cięty lub mielony korzeń tej byliny jeżeli nie mamy możliwości uprawy, możemy bez problemu zakupić w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub w niektórych zielarskich aptekach.

Zobacz również: