O tym, że barwniki syntetyczne są szkodliwe, wiadomo od dłuższego czasu, ale mało kto wie, w jaki sposób pozyskać te naturalne, które są o wiele bezpieczniejsze. Ich przyrządzenie naprawdę nie jest skomplikowane, a przynajmniej daje pewność, że nasza żywność jest całkowicie pozbawiona jakiejkolwiek chemii.
Które z barwników naturalnych są najbardziej znane?
Naturalne barwniki spożywcze (- zobacz na aledobre.pl) w odróżnieniu od tych syntetycznych zyskują coraz szersze grono zwolenników. W związku z tym udoskonala się metody ich wydobycia, by za jakiś czas mogły wyprzeć z rynku konsumenckiego, te syntetyczne. Najpopularniejsza wśród nich jest kurkumina, którą pozyskuje się z kurkumy. Ma ona żółtą barwę i jest niezbędnym składnikiem wielu napojów, koncentratów, przypraw czy musztard.
Oprócz właściwości barwiących posiada też znamiona cech leczniczych. Działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i antynowotworowo. Jest wykorzystywana w profilaktyce wielu chorób. Równie znana jest ryboflawina. Wykorzystuje się ją do barwienia przetworów mlecznych, głównie serów, produktów zbożowych. Ona też ma kojące właściwości i jest jednym z podstawowych enzymów biorących udział w procesach metabolicznych naszego organizmu.
W jaki sposób uzyskać naturalny barwnik spożywczy?
Wystarczy trochę pokombinować, by uzyskać gamę ślicznych, wyrazistych kolorów. Na przykład, jeśli interesuje nas czerwony kolor, to do jego zrobienia potrzebne będą buraczki. Kroi się je na drobne kawałki i dodaje cukru, później dodaje odrobinę kwasku cytrynowego i gotuje przez 5 do 7 minut. Resztę kolorów uzyskuje się w podobny sposób- przy czym potrzebne będą oczywiście inne składniki. Uzyskane w ten sposób kolory można dowolnie ze sobą miksować, wtedy pojawią się ich jaśniejsze i ciemniejsze odcienie.
Jak widać, pomysłów na uzyskanie naturalnych barwników jest mnóstwo. Trzeba tylko mieć odwagę, by odrobinę poeksperymentować.